Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία, αλλά τέσσερα πέναλτι κέρδισε η Ρέιντζερς στην αναμέτρηση με τη Σεντ Μίρεν, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της σκοτσέζικης Premier League. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ σκόραρε με τον Ταβερνιέ στις δύο (3’ και 55’) από τις τρεις πρώτες περιπτώσεις, ο Ντεφόε ευστόχησε στη δική του εκτέλεση στο 80’ και δύο λεπτά αργότερα ο Κεντ διαμόρφωσε το τελικό 4-0, χάρη στο οποίο μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σέλτικ, που αγωνίζεται αύριο (3/2). Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για τη διαιτησία, αφού θεωρούν ότι στη δεύτερη φάση δεν υπήρξε παράβαση και ότι στην τρίτη και στην τέταρτη η ανατροπή έγινε οριακά εκτός περιοχής.

Στην τρίτη θέση και στο -6 από την κορυφή σκαρφάλωσε η Αμπερντίν, που πέρασε από το Εδιμβούργο, επικρατώντας 2-1 της Χιμπέρνιαν και μάλιστα με ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Σο, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Κονσιντάιν έφερε το ματς στα ίσια. Στο 22’ ο Μακάι Στίβεν έκανε το 1-2, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 50’.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Λίβινγκστον η Μάδεργουελ, η οποία έφτασε εύκολα στη νίκη με σκορ 3-0, ενώ ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το τελευταίο ματς της ημέρας μεταξύ Χάμιλτον και Νταντί, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με τον ΜακΚίνον.