Αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της στη μάχη για την παραμονή στην Premier League εμφανίστηκε ξανά η Κάρντιφ.

Αν και της στράβωσε το παιχνίδι με τη Γουλβς, η ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ βρήκε τον τρόπο να το φέρει τούμπα και να πανηγυρίσει τεράστια νίκη με 2-1.

Το γκολ του Ντόχερτι από το 18’ (με κοντινό σουτ του Ντόχερτι έπειτα από απόκρουση του Έθεριτζ) φάνηκε να στριμώχνει τους γηπεδούχους.

Ωστόσο εκείνοι αντέδρασαν και αφού προειδοποίησαν με δοκάρι του Άρτερ, στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν το «μεγάλο κόλπο». Πρώτα λοιπόν ο Γκούναρσον ισοφάρισε με κοντινό γυριστό στο 65’ και δώδεκα λεπτά αργότερα ο Χόιλετ έπιασε ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής που έφερε τη ανατροπή.

Έτσι, οι Ουαλοί ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας, επεκτείνοντας κι άλλο το ντεφορμάρισμα της Γουλβς, η οποία μετράει έναν μόλις πόντο στα έξι τελευταία παιχνίδια.