Επιβλητική εμφάνιση από τη Ρεάλ, η οποία έφυγε με άνετο διπλό από την έδρα της Άλμπα (74-89) και πανηγύρισε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα, που την έφερε στο 16-3!

Τέσσερις παίκτες του Λάσο είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισαν οι Ερτέλ (17 πόντοι, 7 ασίστ), Πουαριέ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Τόμπκινς (10 πόντοι). Πρώτη παρουσία για τον Γκάμπριελ Ντεκ μετά την επιστροφή του στη «βασίλισσα».

Από την άλλη, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 6-13, ενώ είχαν ως κορυφαίο τον Λο, που σταμάτησε στους 21 πόντους, αλλά πάλευε μόνος.

Οι Γερμανοί
ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα και προηγήθηκαν 11-8 (5’), με τον Λο να έχει 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η αντίδραση της Ρεάλ ήρθε στο φινάλε της πρώτης περιόδου, όταν και έτρεξε σερί 9-0, που την έφερε στο +6 (13-19). Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα καλάθι του Ντα Σίλβα, που μείωσε σε 15-19.

Με τον Γιουλ να μπαίνει στην εξίσωση και να εκτελεί, η ομάδα της Μαδρίτης ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (15-27 στο 12’). Οι παίκτες του Λάσο είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +15 (33-48), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος έχοντας «αέρα» 12 πόντων (36-48).

Η αντίδραση της Άλμπα ήρθε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και με σερί 8-0, πλησίασε στο -4 (46-50 στο 24’). Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» πάτησε το γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου, πέτυχε επιμέρους σκορ 13-2 και απομακρύνθηκε με +17 (56-73) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου (60-73 στο 31’), αλλά η Ρεάλ έτρεξε σερί 10-0 και εκτοξεύτηκε στο +23 (60-83 στο 35’) καθαρίζοντας τη νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Λάσο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Ντεκ. Η ομάδα της Μαδρίτης έφτασε με άνεση στο τελικό 89-74 και καρπώθηκε το 5ο διαδοχικό ροζ φύλλο στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-48, 56-73, 74-89.