Επιτέλους διπλό για τον Ερυθρό Αστέρα, που πανηγύρισε την πρώτη νίκη μακριά από το Βελιγράδι στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού έκλεισε το «σπίτι» της Ζαλγκίρις (59-61) σε ένα ματς-θρίλερ.

Μπάρον (14 πόντοι) και Μπράουν (12 πόντοι) ξεχώρισαν για τους Σέρβους, οι οποίοι ανέβηκαν στο 3-7.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και υποχώρησε στο 3-7.

Από τους Λιθουανούς διακρίθηκε ο Ουλάνοβιτς, ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Μοιραίος ο Λεκαβίτσιους, που αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Η Ζαλγκίρις μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-4 (4’) χάρη στο κρεσέντο του Γουόκαπ. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (18-11 στο 8’), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-16.

Εντούτοις, η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Ερυθρό Αστέρα, που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ: με σερί 8-0 μετέτρεψε το 25-18 σε 25-26 (16’). Με τους Μπράουν και Μπάρον να μπαίνουν στην εξίσωση επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +2 (31-33).

Οι παίκτες του Γκαβρίλοβιτς είχαν βρει ρυθμό και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (31-37 στο 22’). Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Γιασικεβίτσιους «έσφιξε» την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 11-2, ανέτρεψε την κατάσταση (42-39 στο 26’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι της τρίτης περιόδου, με τους Σέρβους να βρίσκουν λύσεις και να ανακτούν το προβάδισμά τους (46-47 στο 30’).

Με 4-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με +5 (46-51 στο 31’). Παρ’ όλα αυτά, οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με νέο επιμέρους σκορ (10-2), γύρισαν την κατάσταση (56-53 στο 36’).

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Με ένα καλάθι του Ουλάνοβας, η Ζαλγκίρις απέκτησε προβάδισμα (58-56) στα 85 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Εντούτοις, οι Σέρβοι δεν πτοήθηκαν και απάντησαν με σερί 4-0, που τους έφερε στο +2 (58-60) στα 15 δευτερόλεπτα. Γκριγκόνις και Μπάρον ευστόχησαν σε ½ βολές, με τους γηπεδούχους να έχουν 4 δευτερόλεπτα για ένα σουτ… νίκης, το οποίο επιχείρησε ο Λεκαβίτσιους, ωστόσο αστόχησε από τα 7,5 μέτρα και το ροζ φύλλο κατέληξε στην τσέπη του Ερυθρού Αστέρα (59-61).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61.