Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Αϊντχόφεν που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της για τον τίτλο. Ο Ντούγκαλ στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, αλλά ο Μπέρχβαϊν πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ισοφάρισε 1-1, για να έρθει η ανατροπή στην επανάληψη με το γκολ στο 56’. Με αυτή τη νίκη η πρωτοπόρος, έφτασε τους 61 πόντους.

Η Ουτρέχτη σημείωσε σημαντική νίκη 2-1 κόντρα στην Τσβόλε με τα γκολ του Κερκ στο 17’ και του Λαμπιάντ στο 23’ για να μειώσει στο φινάλε του αγώνα Σάιμακ με πέναλτι. Με αυτή τη νίκη η Ουτρέχτη έφτασε τους 38 και την 6η θέση. Η ΑΖ δεν τα κατάφερε αφού παραχώρησε λευκή ισοπαλία στη Φένλο. Γκέλα και για την Χέρενφεν 1-1 με την Ρόντα στην έδρα της. Ανάσα για την Χέρακλες το 1-0 απέναντι στη Βίλεμ.