Έστω και αν ισοφάρισε από το -17 στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας έχασε στην Άγκυρα από την ισχυρή Ανκαρα 75-85 για τη 15η αγωνιστική του Euro Cup κι έφτασε στο 9-6 το ρεκόρ του στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, με τους Τούρκους να ανεβαίνουν στο 10-5 στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Η Ανκαρα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης κι έφτασε στο +17, ο Προμηθέας με επιμέρους σκορ 11-4 και σερί 7-0 ισοφάρισε με τα συνεχόμενα τρίποντα του Κουλμπόκα, όμως εκεί δέχτηκε τα σερί των Τούρκων κι έχασε.

Για τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Μπουτέιγ με 21, Γκραντ με 19, Σέστινα με 18 και Τέιλορ με 12 πόντους. Ο Κουλμπόκα με 7/11 τρίποντα ήταν συγκινητικός με 23 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Τόμασον με 17 και Κόντιτ με 11 πόντους.

Η καταπληκτική άμυνα των παικτών της Ανκαρα πάνω στα επιθετικά ατού του Προμηθέα δεν άφηνε τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να βρουν λύσεις στην αρχή της αναμέτρηαης. Έτσι, οι πολλές λύσεις των Τούρκων μέσα στην πατρινή ρακέτα έφεραν το 9-2 και το 17-4 με τους Ερικ και Μπουτέιγ πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα. Ο Τόμασον με προσωπικό σερί μείωσε σε 17-8 κι ένα 5-0 σερί των Πατρινών έφερε το 20-14, με τα περιφερειακά σουτ των γηπεδούχων να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-17.

Με προσωπικές ενέργειες του Κουλμπόκα, ο Προμηθέας μείωσε σε 26-22 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως εκεί δέχτηκε σερί 12-0 για 38-22 των Τούρκων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των Πατρινών στα ριμπάουντ, τα συνεχόμενα λάθη και την αστοχία τους στα περιφερειακά σουτ. Τα τρίποντα του Σέστινα έφεραν αρχικά το 41-24 και αργότερα το 44-28 για την Ανκαρα, παρά τις προσπάθειες του Κάουαν για τον Προμηθέα. Ο Μπουτέιγ πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα κι έφερε το 49-33 με προσωπικά καλάθια. Ο Προμηθέας μείωσε με σερί 5-0, αλλά ο Τέιλορ ολοκλήρωσε στο 50-38 το πρώτο ημίχρονο. Οι Τούρκοι είχαν 13/17 δίποντα, 9/13 βολές και 17 ριμπάουντ και οι Πατρινοί 10/14 βολές και 12 ριμπάουντ.

Με επιμέρους σκορ 4-11 στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ο Προμηθέας μείωσε 54-49 με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Κουλμπόκα, που έφτασε τους 20 πόντους σε αυτό το διάστημα. Με 7-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Κόντιτ, ο Προμηθέας ισοφάρισε 56-56, εκμεταλλευόμενος τα πολλά κλεψίματα και τα λάθη των Τούρκων αντίστοιχα και τους αιφνιδιασμούς του, που οδηγούσαν σε εύκολα σουτ. Ένα 4-0 της Ανκαρα έφερε το 60-56 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-58 με τον Κόντιτ.

Ένα σερί 5-0 της Ανκαρα στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφερε το 65-58 κι η τουρκική ομάδα διατηρούσε το +4 με +6 σε αυτό το διάστημα, αφού ο Κουλμπόκα σταμάτησε να σκοράρει από την περιφέρεια. Ο Γκραντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του κι έφερε αρχικά ο ίδιος το 69-61 και βοήθησε για το 73-64 στην κακή άμυνα του Προμηθέα μέσα στη ρακέτα. Ένα 4-0 σερί των παικτών του Γιάννη Χριστόπουλου μείωσε 73-68. Η Ανκαρα απάντησε με δικό της 5-0 για το +10 στην κούραση που έβγαλε η ελληνική ομάδα κι η διαφορά πλέον πήγαινε στο +9 με +11 για την ομάδα της Άγκυρας για το τελικό 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75