Το πάλεψε αλλά έχασε την ευκαιρία να βρεθεί ξανά σε τελικό Κυπέλλου μετά από 32 χρόνια η Ανκαραγκιουτσού.

Η ομάδα του Τάσου Χατζηγιοβάνη και του Στέλιου Κίτσιου επικράτησε 2-1 της Μπασακσεχίρ χάρη σε γκολ του Έλληνα εξτρέμ στο 89’, έστειλε το ματς στην παράταση μετά την ήττα, 1-0, στον πρώτο ημιτελικό αλλά η Μπασάκ ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε την πρόκριση.

Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν με γκολ του Σόου από ασίστ Κίτσιου στο 11’, με τον Γκιουρλέρ να ισοφαρίζει στο 61’.

Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε ελπίδα στους γηπεδούχους με το γκολ του ένα λεπτό πριν το τέλος, ωστόσο στην παράταση η αποβολή του Μούγιακιτς στο 97’ δυσκόλεψε τα πράγματα και η Μπασακσεχίρ ισοφάρισε με τον Κένι στο 111’.

Έτσι, η ομάδα του Εμρέ Μπελόζογλου θα αναμετρηθεί με τη Φενέρμπαχτσε στον τελικό της 11ης Ιουνίου.