Το κυριακάτικο ντέρμπι της Κύπρου βάφτηκε έντονα σε μπλε και κίτρινη απόχρωση!

Κι αυτό γιατί ο ΑΠΟΕΛ διέσυρε με 4-0 την Ομόνοια εντός έδρας, φτάνοντας τις επτά συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και πλησιάζοντας την πρωτοπόρο, Πάφο, στους δύο βαθμούς.

Η αποβολή του Λανγκ στο 25ο λεπτό για φάουλ έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους και εκείνοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, με τον Ντβάλι να ανοίγει το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ο Κβιλιτάια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 60’, με τον Μαρκίνιος να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι οκτώ λεπτά αργότερα.

Το... κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ήρθε από τον Εφραίμ στις καθυστερήσεις, με τον ΑΠΟΕΛ να φτάνει τις τρεις συνεχόμενες τεσσάρες ενάντια στον συγκεκριμένο αντίπαλο – είχαν προηγηθεί δύο νίκες με 4-2 τη σεζόν 2021/22!