Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη στην Αγία Πετρούπολη.

Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Γερμανίδα Τζούλια Γκέργκες, μόλις στον πρώτο γύρο του τουρνουά και μοιραία έμεινε εκτός συνέχειας.

Η Σάκκαρη μπήκε πολύ νωχελικά στον αγώνα, με συνέπεια να μην είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και να χάσει το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο μπόρεσε μεν να ανεβάσει την απόδοσή της, αλλά δεν κατόρθωσε να κάνει τίποτα παραπάνω από το να ηττηθεί στις λεπτομέρειες (7-5) από την αντίπαλό της, η οποία βέβαια δεν είναι αμελητέα… ποσότητα, καθώς φιγουράρει στο νούμερο 16 της παγκόσμιας κατάταξης (η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρίσκεται στο 37).

Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν όταν η Σάκκαρη προηγήθηκε 5-3 στο δεύτερο σετ, όμως δέχθηκε break στο service της και δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που θα την κρατούσε στο παιχνίδι.