Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται. Μια ανάσα από το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 2006 βρίσκεται ο Απόλλων, ο οποίος πήρε τον «τελικό» με τον ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας 3-2 με αποτέλεσμα να φύγει στο +4 από την ομάδα της Λευκωσίας και τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι έγιναν αφεντικό της αναμέτρησης από το πρώτο μέρος και πλέον είναι και το απόλυτο αφεντικό για τον τίτλο. Ο Πίττας άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντιγκινί και στο 30’ βρήκε δίχτυα και ο Μαυρίας, εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 61’ με το εξαιρετικό πλασέ του Σατσιά, αλλά στο 72’ απέκτησε ξανά αέρα δύο τερμάτων ο Απόλλων με το πλασέ του Γιάνγκα. Τρία λεπτά ο Οκριασβίλι με απίθανο γκολ με βολ πλανέ έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Απόλλων προστάτεψε το προβάδισμά του και έφτασε σε μια νίκη τεράστιας σημασίας. Πλέον με νίκη κόντρα στον Άρη την επόμενη αγωνιστική κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.