Στο σημείο που έφτασε το πρωτάθλημα, στον Άρη αρκεί και απλά το αποτέλεσμα. Έτσι, παρά το φτωχό 1-0 στην Αρναία οι «κίτρινοι» κατάφεραν να διατηρήσουν στους 4 βαθμούς την απόστασή τους από τον πρωτοπόρο του πρώτου ομίλου της Γ΄Εθνικής, Πανσερραϊκό.

Το «χρυσό» τέρμα της ομάδας του Καλαϊτζίδη πέτυχε ο Δημήτρης Σαμαράς. Μετά από γέμισμα στην περιοχή και άστοχη έξοδο του Καραμελίδη, ο μέσος των φιλοξενούμενων πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με κοντινή προβολή στο 84ο λεπτό, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

Μεγάλη ένταση στο φινάλε του ματς, όταν διαπληκτίστηκαν οι Σαλέπης και Καλαϊτζίδης. Ο διαιτητής διέκοψε για μερικά λεπτά το ματς, ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα να έρθει με μικρή καθυστέρηση.