Η Αρμάνι νίκησε στο Μιλάνο την Άλμπα Βερολίνου 84-76 σε εξ αναβολής ματς της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και με 12-6 ρεκόρ ανέβηκε στην πρώτη τριάδα, αφήνοντας χαμηλά στο 6-12 τους Γερμανούς.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, οι Ιταλοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, όμως στην τέταρτη ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές με τρία διαφορετικά σερί και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντατόμε με 15, Χάινς με 12 και Μέλι, Ρίτσι με 10 πόντους. Για τα «άλμπατρος», ξεχώρισαν οι Λο με 13 και Ζούσμαν με 10 πόντους.

Η Άλμπα επέβαλε το ρυθμό της στην αρχή της αναμέτρησης και έβρισκε τις λύσεις στην ιταλική άμυνα, οπότε ολοκλήρωσε στο +2 την πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, η δευτεραθλήτρια Ιταλίας βελτίωσε την άμυνά της και βρήκε τις λύσεις στο πικ εν ρολ, με τους Ντατόμε, Χάινς ισοφάρισε και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -2.

Στην τρίτη περίοδο, η Αρμάνι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και κατάφερε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα με τους Ντατόμε, Χάινς να συνεχίζουν και να έχουν τώρα τη συμπαράσταση των Μέλι, Ρίτσι, φτάνοντας στο +1 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα άρχισαν να βρίσκουν τις λύσεις από την περιφέρεια και με διάφορα σερί έφτασαν στο +8 στο 34’ και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 10 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 7 (1), Ροντρίγκεθ 9 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ταρτσέφσκι 8, Ρίτσι 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χολ 4 (1/6 σουτ), Ντιλέινι 4, Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 15 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (2), Ντα Σίλβα 8 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 4 (0/4 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 6 (6 ριμπάουντ), Κουμάντζι 6, Σίκμα 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 6