Με πολυφωνία στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε άνετα 84-61 της Βιλερμπάν, για τη δεύτερη σερί της νίκη και ενόψει του ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR (22/12).

Έτσι, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα πήγε στο 6-9, ενώ από την άλλη η ASVEL γνώρισε την έβδομη σερί της ήττα και υποχώρησε στο 2-13. Ωστόσο, το χειρότερο για τον Τζανμάρκο Ποτσέκο δεν ήταν το αποτέλεσμα, αλλά ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος αποχώρησε με τραυματισμό, παίζοντας μόλις για περίπου 3:30’’, λίγα 24ωρα πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό (22/12).

Κορυφαίος για την Αρμάνι ήταν ο Νικολό Μέλι με 17 πόντους, ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Ζοφρέ Λοβέρν με 12π.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα η Αρμάνι, με τους Μέλι και Φλακαντόρι να τη πηγαίνουν στο +10 (20-10), στο 6’. Στη συνέχεια, η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και με σερί 11-0, πέρασε μπροστά (20-21), με τον Καμαγκατέ να διαμορφώνει το 22-21 της πρώτης περιόδου.

Οι Γάλλοι κρατούνταν σε απόσταση «αναπνοής» (27-26), στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, ο Σιλντς πήρε… μπρος για την ομάδα του Μεσίνα και εκείνη με σερί 10-0, πήγε στο +11 (37-26), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αρμάνι είχε τον έλεγχο του ματς και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (46-36).

Η Αρμάνι επιβεβαίωσε την κυριαρχία της ακόμη περισσότερο στην αρχή του δεύτερου μέρους και με πολυφωνία στην επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (65-42), ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο +19 (67-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μεσίνα έριξαν… στροφές και έτσι η Βιλερμπάν βρήκε σκορ (74-59), αλλά στο τέλος η ομάδα του Μιλάνου φόρτσαρε ξανά και πήρε τη νίκη με το τελικό 84-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-36, 67-48, 84-61