Πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης και πλησίασε τη δεκάδα η Αρμάνι Μιλάνο!

Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Σαβόν Σιλντς και Νίκολα Μίροτις, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με διαφορά 21 πόντων (41-28) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και τελικά κατάφερε να επικρατήσει της «βασίλισσας» με 81-76, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο διαδοχικές ήττες και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 11-15!

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Σιλντς (27π, 4/8 τρίποντα) και Μίροτιτς (23π, 6/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ενώ για τη Ρέαλ, η οποία έπεσε στο 22-4 αλλά παραμένει στην κορυφή σε απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα, ξεχώρισαν Μούσα (12π) και Χεζόνια (11π, 3 ριμπ).

Η Ρέαλ ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι του «Mediolanum Forum», με τους Ταβάρες, Ντεκ και Καμπάτσο να τις δίνουν το προβάδισμα 7-2, πριν ο Σιλντς ευστοχήσει στο πρώτο του τρίποντο για το 5-7. Με τον Καμπάτσο να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Αρμάνι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-5, αλλά κάπου εκεί πέρασε στο παρκέ ο Μίροτιτς, ο οποίος πρωταγωνίστησε σε σερί 18-7 που έφτιαξε η Αρμάνι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (23-19).

Με τον Μίροτιτς να έχει 3/3 τρίποντα, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν ην υπέρ τους διαφορά στο +17 (36-19), ενώ η Ρεάλ αδυνατούσε να ανταποκριθεί στον φρενήρη ρυθμό, έχοντας χαμηλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Με τον Σιλντς να φτάνει τους 18 πόντους, η Αρμάνι έφτασε την υπέρ της διαφορά μέχρι και το +21 (48-27), πριν ο Ταβάρες διαμορφώσει το 48-29 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ρεάλ επέστρεψε από τα αποδυτήρια προσπαθώντας να κάνει την αντεπίθεσή της βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, αλλά παρέμενε ευάλωτη αμυντικά και η Αρμάνι παρέμεινε σε «απόσταση ασφαλείας» (64-45). Η «βασίλισσα» κατάφερε να σκοράρει 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (έχοντας σκοράρει 27 στα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου), μειώνοντας στους -12 (66-54) μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του ματς.

Η πίεση της Ρεαλ κορυφώθηκε στην τέταρτη περίοδο, με τον Ροντρίγκεθ να σκοράρει με συνεχόμενα τρίποντα και να μειώνει σε 69-62 και με το μομέντουμ να έχει πάει ξεκάθαρα με την πλευρά των φιλοξενούμενων. Γιουλ και Γιαμπουσέλι έφεραν τη Ρεάλ σε «απόσταση αναπνοής» (71-69), αλλά ο Μίροτιτς απάντησε με μεγάλο τρίποντο. Ο Μούσα κράτησε τη Ρεάλ κοντά μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά η Αρμάνι προστάτευσε το μιρκό της προβάδισμα, επικρατώντας με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-29, 66-54, 81-76