Ήταν να μην πάρει φόρα η Άρσεναλ!

Με ένα ξέσπασμα στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα «καθάρισε» 3-1 την Τότεναμ στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου και κάνοντας τρίτη σερί νίκη, συνεχίζει την ανοδική της πορεία στην Premier League!

Η Άρσεναλ, θυμίζουμε, ξεκίνησε με τρεις ήττες στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του αγγλικού πρωταθλήματος, αλλά η «πεντάρα» από τη Σίτι μάλλον λειτούργησε σαν… ελατήριο, με τους «κανονιέρηδες» να κερδίζουν στη συνέχεια Νόριτς, Μπέρνλι, μεσοβδόμαδα τη Γουίμπλεντον στο Λιγκ Καπ και απόψε (26/09) τη μισητή αντίπαλό τους και μάλιστα με τρόπο… εμφατικό!

Μέσα σε 24 λεπτά έγιναν όλα, δίχως να το πάρει καν χαμπάρι η Τότεναμ, που μόνο στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την τρίτη σερί ήττα! Ο Ρόου στο 12' άνοιξε το σκορ, σηκώνοντας στο πόδι το ''Emirates'', με τον Ομπαμεγιάνγκ, στο 27', μετά από καταπληκτική συνεργασία των γηπεδούχων, να «γράφει» το 2-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου της Άρσεναλ μπήκε -όπως αποδείχθηκε- νωρίς νωρίς, στο 34', από τον Σάκα, με τον Σον απλά να «μαζεύει» τη διαφορά στο 79', διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.