Πριν τον μεταξύ τους αγώνα τις χώριζαν 34 βαθμοί. Κι όμως, η Οσασούνα όχι μόνο νίκησε την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά την «διέλυσε» με σκορ 3-0!

Κανείς δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη στην Παμπλόνα. Οι γηπεδούχοι βέβαια έδειξαν τα δόντια τους από το έκτο λεπτό, όταν ο Σετζούντο βρήκε δίχτυα και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Αντίδραση από τους «ροχιμπλάνκος»... ανύπαρκτη. Και το πλήρωσαν.

Διότι στο 21’ ο Αρμεντέρος έπιασε φοβερό σουτ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ πριν καν κλείσει το πρώτο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 42’ ο Τόρες διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού η ομάδα του Σιμεόνε ήταν κατώτερη των περιστάσεων και παρά τις αλλαγές δεν μπόρεσε ούτε στην επανάληψη να αλλάξει την μοίρα της!

Έτσι, οι Μαδριλένοι έμειναν στους 60 βαθμούς, όσους και η Μπαρτσελόνα και πλέον η Ρεάλ έχει κάθε λόγο να χαμογελάει. Γιατί πριν λίγες αγωνιστικές ήταν τρίτη και στο -5 από την κορυφή και πλέον είναι πρώτη, αφεντικό για τον τίτλο και στο +3!

Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 3-1
(32' αυτ. Σονγκ, 54' Γκριζμάν, 59' Θουρουτούθα - 36' Μέσι)

Βαγεκάνο-Βαλένθια (22:00)

Κίμιχ και Όλμο οι μεγαλύτεροι μεταγραφικοί στόχοι της Μπαρτσελόνα ενόψει καλοκαιριού

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!