Παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή η Σοσιεδάδ και στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Βάσκοι ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Ατλέτικο Μαδρίτης μένοντας πρώτοι με 21 βαθμούς, σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 2-0 αλλά είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν μεγάλη αντεπίθεση αλλά να μην φτάνουν σε ολοκληρωτική ανατροπή.

Ο Σόρλοθ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ισάκ στο 48’ να διπλασιάζει τα τέρματα.

Ωστόσο η Σοσιεδάδ υπολόγιζε χωρίς τον… ξενοδόχο, με τον Λουίς Σουάρες στο 61’ και στο 77’ να φέρνει το ματς στα ίσα και να κάνει το 2-2 με εκτέλεση πέναλτι. Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ να μένει μόνη πρώτη στην κορυφή στο +1 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο άλλο παιχνίδι νωρίτερα, η Μπέτις επικράτησε 3-2 της Βαγιεκάνο. Ο Μορένο στο 22’ άνοιξε το σκορ, με τον Χουάνμι πέντε λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα. Ο Ντέκα στο 45+1 μείωσε σε 2-1, με τον Γκαρσία στο 65’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ο Γουίλιαν από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 75’ για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Αναλυτικά η 10η αγωνιστική:

Παρασκευή 22/10

Οσασούνα-Γρανάδα 1-1
(45' Άβιλα-90' Μοντόρο)

Σάββατο 23/10

Βαλένθια-Μαγιόρκα 0-2
(90'+3' Γκέδες, 90'+8' Γκαγιά - 32' Άνχελ, 38' αυτ. Ντιακαμπί)
Κάντιθ-Αλαβές 0-2
(6', 90'+1' Χοσέλου)
Έλτσε-Εσπανιόλ 2-2
(23' Μπογέ, 84' Μπενεντέτο - 51' Μορλάνες, 52' Ντε Τομάς)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 2-1
(14' Γκαρσία, 77' Μουνιαΐν - 32' Κοκλέν)

Κυριακή 24/10

Σεβίλλη-Λεβάντε 5-3
(8’ Τόρες, 24’ Μιρ, 38’ Κάρλος, 50’ Μουνίρ, 64’ Φερνάντο - 33’, 55’ Μοράλες, 61’ Μελέρο)

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(90+6’ Αγουέρο - 32’ Αλάμπα, 90+4’ Βάσκεθ)

Μπέτις-Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2
(22’ Μορένο, 27’ Χουάνμι, 75’ Γουίλιαν - 45+1’ Ντέκα, 65’ Γκαρσία)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2
(61’, 77’ Σουάρες - 7’ Σόρλοθ, 48’ Ισάκ)

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!