Αφού τα έκανε… θάλασσα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 87-83 από την Μπαλικεσίρ, στην πρώτη ημέρα του τουρνουά «Pinar Cup» που γίνεται στη Σμύρνη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν πολύ κακός στην άμυνα, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα, απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να στείλει έστω το ματς στην παράταση με τον Μπράιαντ, ο οποίος ήταν και ο πρώτος του σκόρερ με 19 πόντους. Από 13 πόντους είχαν οι Μαργαρίτης και Σάιμπερτ, ενώ από την τουρκική ομάδα κορυφαίοι ήταν οι Γκριν και Οφοέγκμπου με 18 πόντους ο καθένας.

Ο ΠΑΟΚ από νωρίς έγινε «αφεντικό» στο ματς, έχοντας το προβάδισμα (11-6). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου διατηρούσαν αυτή τη διαφορά σχεδόν μέχρι το τέλος (21-15), με την Μπαλικεσίρ να μειώνει σε 21-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε νωθρά και έτσι οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά (23-25). Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε τις απαντήσεις από τα μισά και μετά, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 41-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τις… στροφές του, πηγαίνοντας ακόμη και στο +8 (67-59), αλλά στα τελευταία λεπτά η Μπαλικεσίρ μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (69-64). Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του «Δικεφάλου του Βορρά» στην τέταρτη περίοδο. Αρχικά, οι παίκτες του Μαρκόπουλου επέτρεψαν ένα 8-0 στους Τούρκους για το προσπέρασμα (69-72), ενώ στα μισά η διαφορά είχε πάει ακόμη και στους έξι πόντους (71-77). Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέλος, μειώνοντας στους τρεις (82-85) στα 12’’ πριν τη λήξη. Όμως, ο Μπράιαντ είχε 1/2 βολές (83-85) από το αντιαθλητικό που κέρδισε, ενώ στην επαναφορά ο ίδιος έκανε λάθος πάσα, με αποτέλεσμα ο Γκριν με δύο βολές να διαμορφώσει το τελικό 83-87!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-40, 69-64, 83-87

ΠΑΟΚ: Mιλιένοβιτς 11 (2), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 2, Καμάρας, Τέιλορ, Σάιμπερτ 13 (2), Μπράιαντ 19 (1), Πέινερς 9 (2), Κλάντον 2, Μαργαρίτης 13 (1).

Μπαλικεσίρ: Σέλμπι 16, Πομάκογλου, Γουίλιαμς 11, Νίκολς 13 (2), Αλτσάι 2, Γκριν 18 (1), Χορτούμ, Σολκόλ, Παστάλ, Οφοέγκμπου 18, Γκολούμποβιτς 9, Κοζάν.

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.