Η Μαρσέιγ είχε το τρίποντο που θα την έφερνε στην 2η θέση μαζί με τη Λιόν στα πόδια της, αφού προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τοβέν. Δέχτηκε γκολ στο 79’ από τον Τραορέ και έμεινε στην 4η θέση, πίσω και από την 2η Λιόν που έχει 72, αλλά και από τη Μονακό που γκέλαρε χθες στην έδρα της με την Αμιέν και έχει 71 στην 3η θέση.

Ο Κώστας Μήτρογλου πέρασε στο ματς στη θέση του Ανγκουισά στο 81ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει κάποια βοήθεια. Ουσιαστικά ο Έλληνας άσος πέρασε σε μια απέλπιδα προσπάθεια να βρουν οι Φωκαείς 2ο γκολ, αφού μόλις πριν από δύο λεπτά είχαν ισοφαριστεί.

Στο παιχνίδι που έγινε νωρίς το απόγευμα, η Ρεν έκανε ανατροπή για να φτάσει στη νίκη με την Τουλούζ και επικράτησε με 2-1. Ο Σιλικί στο 38’ και ο Μπουργικό στο 46’ έδωσαν το τρίποντο, ενώ η Τουλούζ είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Νιανιόν στο 16’.