Με ιδιαίτερη άνεση ξεπέρασαν το εμπόδιο ομάδων από χαμηλότερες κατηγορίες οι Λιλ και Ανζέ, στους μονούς αγώνες της φάσης των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας. Η πρωτοπόρος της Ligue 1 Λιλ επικράτησε 3-1 στην έδρα της Αζαξιό και η Ανζέ με 5-0 της ερασιτεχνικής Φρανσισκέν, παίρνοντας αμφότερες το εισιτήριο για τους «16».

Η Λιλ, για την οποία αγωνίστηκε ως βασικός μετά από καιρό ο Ορέστης Καρνέζης, πήρε το προβάδισμα στο 9' με αυτογκόλ του Ντουριμέλ, ενώ με τον ίδιο τρόπο έγινε και το 3-0 στο 84'. Στο ενδιάμεσο (71ο λεπτό) ο Ντα Σίλαβα Ρόσα είχε κάνει το 2-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 3-1 στο 87' με τον Πολέ.

Η Ανζέ «καθάρισε» την πρόκριση επί της ερασιτεχνικής Φρανσισκέν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με το υπέρ της 2-0. Στο δεύτερο μέρος πέτυχε ακόμη τρία γκολ για το εύκολο υπέρ της 5-0.

Στη μάχη μεταξύ των συλλόγων της 4ης κατηγορίας επικράτησε η Σατομπριάν, αποκλείοντας με σκορ 3-1 την Ραμοραντίν και σφραγίζοντας θέση στους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της Κυριακής (7/3) για τους «32» του Κυπέλλου Γαλλίας:

Ανζέ-Φρανσισκέν 5-0
Αζαξιό-Λιλ 1-3
Ραμοραντίν-Σατομπριάν 1-3
Κανέ Ρουζιγιόν-Μαρσέιγ (22:00)
Νις-Μονακό (8/3, 22:00)