Με βαλίτσες γεμάτες… χρυσάφι επιστρέφει η ελληνική αποστολή απ’ τους Βαλκανικούς αγώνες που διεξήχθησαν 27 και 28 Ιουλίου στην Βουλγαρία.

Οι έλληνες αθλητές συγκέντρωσαν 18 συνολικά μετάλλια απ’ τα οποία τα 7 είναι χρυσά, 7 αργυρά και 4 χάλκινα. Στην τελική κατάταξη οι άντρες συγκέντρωσαν 175 βαθμούς, τερματίζοντας στην 4η θέση, όπως και οι γυναίκες με 168 βαθμούς.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Λορέλα Μάνου ισοφαρίζοντας το ατομικό της ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ με 4.45. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των αντρών ο Παναγιώτης Λάσκαρης πήρε το χρυσό με 5.40μ, ενώ η Τόνια Στεργίου έκανε Πανελλήνιο φετινό ρεκόρ στο ύψος με άλμα στα 1.95.

Στους αγώνες ταχύτητας, την πρώτη θέση πανηγύρισαν οι Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ. εμπόδια (13.44), ο Κώστας Νακόπουλος στα 800μ (1.49.93), η Γρηγορία Κεραμιδά στα 200μ (23.68) και η Ολυμπία Πετσούδη στα 100μ εμπόδια (13.55),

Στην 2η θέση τερμάτισαν 7 Έλληνες αθλητές και συγκεκριμένα στις ρίψεις ο Κώστας Βερτούδος στον ακοντισμό (71.30), η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία (53.81μ) και η Αγάπη Προσκυνητοπούλου στη σφυροβολία (60.63).

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν επίσης οι Γρηγορία Κεραμιδά στα 100 μέτρα (11.73), Μαρία Παρδαλού στα 3000μ με φυσικά εμπόδια (10.06.38), ο Χρήστος Καλαμαράς στα 100μ. (10.54) και ο Μιχάλης Δαρδανελιώτης στα 200μ (21.50).

Όσον αφορά τους αθλητές που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο είναι οι Μαρία Κλάδου στα 800μ (2.08.78), ο Μιχάλης Σταματογιάννης με βολή στα 19.02, η Ευαγγελία Γαλένη στο μήκος (6.23) και η Ευαγγελία Σοφάνη στη σφαιροβολία (15.21).

Επιμέλεια: Εύα Ζαχαριουδάκη