Σπουδαίο τρίποντο πανηγύρισε στην έδρα της Λεβερκούζεν η Βέρντερ Βρέμης, η οποία επικράτησε με σκορ 3-1 στην 26η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Φλοριαν Κόφελντ ευτύχησε να προηγηθεί από το 13ο λεπτό του ματς, όταν ο Κρούζε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ, ενώ ο ίδιος έβγαλε την ασίστ στον Ρασίτσα για το 2-0 στο 37’.

Στο δεύτερο μισό του ματς οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, έχοντας την υπεροχή. Ο Μπέιλι μείωσε σε 2-1 στο 75’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην αριστερή γωνία του Παβλένκα, ο οποίος όμως στη συνέχεια κατέβασε ρολά. Η άμυνα της Βέρντερ λειτούργησε άψογα μέχρι το φινάλε και ο Κρούζε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με αυτόν τον τρόπο η Λεβερκούζεν έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην εξάδα, ισοβαθμώντας με την Βόλφσμπουργκ, ενώ η Βέρντερ την πλησίασε στους τρεις βαθμούς.