Με τις… σκούπες ανά χείρας βρίσκονται οι παίκτες της Άλμπα, που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το «σπίτι» της Ουλμ (83-98) και έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά για τον πρώτο γύρο των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος!

Το ματς ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα (63-69), με την ομάδα του Βερολίνου να έχει ελαφρύ προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο (43-47). Εντούτοις, οι παίκτες του Ρενέσες πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 29-20, έφτασαν στο τελικό 98-83 υπέρ τους.

Πρώτος σκόρερ και απόλυτος πρωταγωνιστής για την Άλμπα ο Χέρμανσον, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους με 9/14 εντός παιδιάς και μοίρασε 7 ασίστ. Από… κοντά σε απόδοση και ο Σίκμα, που είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζαβόντε Γκριν, που είχε 18 πόντους (με 7/7 δίποντα) και 4 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες, με το 3ο ματς της σειράς να είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή στην έδρα της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-47, 63-69, 83-98.