Ανώμαλη… προσγείωση για τον Ερυθρό Αστέρα στη Λιόν!

Έπειτα από δύο σερί νίκες, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα 100-91 από τη Βιλερμπάν, στο «Αστρομπάλ»!

Στο ντεμπούτο του Πιερίκ Πουπέ, η ASVEL πέτυχε τη δεύτερη απανωτή της νίκη, πηγαίνοντας στο 4-16. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 8-12.

Κορυφαίος για τη Βιλερμπάν ήταν ο Πάρις Λι με 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση από τον Ζοφρέ Λοβέρν με 17 πόντους και μάλιστα με 7/7 δίποντα και 3/3 βολές!

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 26 πόντους, με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να προσθέτει 16π. και 9 ασίστ.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος αρχικά πήγε στο +5 (7-12) και παρά τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού, έφτασε ακόμη και στο +9 (16-25), στο 7’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στη Βιλερμπάν και χάρη στον Γιαακόβ έκανε σερί 9-0, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου για την ισοπαλία (25-25).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες ήταν μαζί (45-45), μέχρι το 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σημείωσαν καλάθι, με τον Εντιαγέ να διαμορφώνει το 48-45 του πρώτου ημίχρονου.

Ο Φαλ έστειλε στο +5 (50-45) τη Βιλερμπάν στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Ερυθρό Αστέρα να απαντά με επιμέρους σκορ 8-2 για το προσπέρασμα (52-53), στο 22’. Οι Γάλλοι αντέδρασαν για το δικό τους +5 (58-53), διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (70-67).

Με περισσότερη… ορμή ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η Βιλερμπάν, με αποτέλεσμα να ξεφύγει αρχικά στο +9 (83-74) και με τρίποντο του Λι στο +11 (88-77), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βγήκε εκτός αγώνα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν ακόμη και στο +15 (98-83) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 100-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-45, 70-67, 100-91