Διπλή νίκη στην Μπολόνια!

Μία καλύτερη Βίρτους δεν άφησε περιθώρια στον Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας 84-72 και υπερκαλύπτοντας το -9 της ήττας του πρώτου γύρου στο Βελιγράδι.

Έτσι, οι δύο ομάδες είναι πλέον στο 10-12 με τους Ιταλούς να είναι πάνω από τους Σέρβους στην ισοβαθμία.

Κορυφαίος ο Σενγκέλια με 15 πόντους, με τον Γουίμς να προσθέτει 13π. και τους Κορντινιέ και Ζαϊτέ από 11π. ο καθένας.

Από τους «ερυθρόλευκους», ξεχώρισε ο Βιλντόσα με 20 πόντους.

Εντυπωσιακή αρχή από τη Βίρτους, καθώς αρχικά προηγήθηκε 15-4 και στη συνέχεια έφτασε και στο +18 (27-9), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε με τον Βιλντόσα και διαμόρφωσε το 30-14 της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Μπελινέλι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +19 (33-14) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» να ήταν καλύτεροι επιθετικά, αλλά την ομάδα του Σκαριόλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +13 (48-35).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο μέρος, όπου χάρη στα τρίποντα του Γουίμς, η Βίρτους πήγε ξανά στο +15 (59-44), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σκαριόλο είχε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (70-51).

Τίποτα δεν άλλαξε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ήταν συνεχώς με διψήφια διαφορά και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72