Ηχηρό διπλό με σκορ 9-8 απέναντι στη Βουλιαγμένη πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης και ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στα ημιτελικά των playoffs της Α1 πόλο ανδρών.

Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη στον τελικό του Challenger Cup, η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε μια ακόμα μεγάλη εκτός έδρας νίκη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς.

Η ρεβάνς θα γίνει στο Σαράφειο κολυμβητήριο την Τρίτη (2/5), λίγες μέρες μετά τον δεύτερο τελικό του Challenge cup (29/4).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο του σκορ σε όλη τη διάρκεια, με τη Βουλιαγμένη να μειώνει στο γκολ, χωρίς να καταφέρνει κάτι παραπάνω. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο ΝΟΒ ισοφάρισε, όμως ο Χονδροκούκης στα 52 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό 9-8.

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 2-3, 3-2.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 3, Τρούλος 1, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης, Γούντχεντ Ντ., Αλαφραγκής 2, Καπότσης, Κουρούβανης, Φάρμερ, Ανδρεάδης, Αλμύρας 1, Κωνσταντόπουλος.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 2, Γαρδίκας 2, Τουρκομένης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσαβαλιάρης.

Ιδανική αρχή στα ημιτελικά έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 16-7 του Πανιωνίου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις της νίκης από το πρώτο οκτάλεπτο (5-1) και έφτασαν στο ημίχρονο με το ευρύ 9-2, που δεν κατάφεραν να ανατρέψουν οι «καυνόλευκοι».

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-1, 4-2, 3-3.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου Τ. 4, Βάμος 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 2, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γραμματικός 1, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 2, Λιαντζίρης.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης, Μπιτάντζε 1, Καλαϊτζής 1, Γεωργακόπουλος, Παπάκος, Γούνας 2, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.