Τη δεύτερη συνεχόμενη φιλική της ήττα (81-79) από τη Σλοβακία γνώρισε η Εθνική Γυναικών, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωμπάσκετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκλεισε στο -15 το πρώτο ημίχρονο και στο -10 αντίστοιχα το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο, οι παίκτριες του Κεραμιδά πλησίαζαν συνεχώς και έφεραν την αναμέτρηση ακόμη στον πόντο (80-79), στα 18’’ πριν τη λήξη, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η Μάλτση με 21 πόντους, με την Καλτσίδου να προσθέτει άλλους 16.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Κεραμιδάς σχολίασε: «Παρουσιάσαμε καλύτερη εικόνα σε σχέση το προηγούμενο φιλικό, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου υπήρξε ένα μεγάλο "κενό" και η Σλοβακία κατάφερε και «άνοιξε» τη διαφορά. Στα θετικά είναι ότι καταφέραμε να επιστρέφουμε στον αγώνα και θα μπορούσαμε μάλιστα και να είχαμε κερδίσει, αν έβρισκε το στόχο το τρίποντο της Μάλτση στο τέλος. Στο δεύτερο ημίχρονο γενικά είχαμε καλύτερη εικόνα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Επιστρέφουμε στην Ελλάδα με θετικά συμπεράσματα, αλλά φυσικά έχουμε δουλειά ακόμα μπροστά μας. Είδαμε κάποια σημαντικά πράγματα και κυρίως τι θα πρέπει να βελτιώσουμε».

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-26, 61-51, 81-79

Σλοβακία (Σβόμποντα): Πανελίκοβα 3, Οροζόβα 15 (3), Μπαλιντόβα 11 (1), Γιουρτσένκοβα 2, Νινουχάλοβα 13, Ζίρκοβα 11, Ντουντάσοβα 9 (2), Θέινερ 2, Ρουτζίτσκοβα 6, Κοβατσίκοβα 2, Σλαμοβά 7 (1).

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Έιβερι, Μάλτση 21 (3/11 τριπ., 6 ριμπ.), Σωτηρίου, Σπανού 9, Καλτσίδου 16 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Σταμολάμπρου 2, Σταμάτη 8 (2), Σπυριδοπούλου 2, Νικολοπούλου 6, Κοσμά 6 (2), Χριστινάκη 5 (1), Δίελα, Φασούλα 4.