Με σπουδαίο διπλό μέσα στο «ΓΣΠ» επί της Ομόνοιας γιόρτασε ο Απόλλωνας Λεμεσού, τα 65α γενέθλια του. Ο Ζελάγια ήταν αυτός που μόλις στο 5ο λεπτό που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Παναγή για το 0-1, ενώ στο 59ο λεπτό ο Ψύχας με δυνατό σουτ μετά από γύρισμα του Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η Ομόνοια στο 73’ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σοάρες. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας πήγε τη διαφορά ξανά στο -4 από τον ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕΚ Λάρνακας σε ένα χορταστικό ματς πήρε τη νίκη με 3-2 από την ΑΕΛ στο «Τσίρειο». Οι κιτρινοπράσινοι έφτασαν τους 52 πόντους και βρίσκονται στην 3η θέση. Ο Τρισκόφσκι στο 25’ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Φιντέλις στο 35’ για τους γηπεδούχους. Ο Τρουγιόλς στο 50’ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-2, η ΑΕΛ ισοφάρισε με τον Λαφράνς στο 69’ με προβολή, αλλά ο Καταλά στο 82’ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης