O Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Δράμας με 31-29 σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική. Οι πρωταθλητές είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί μόνο από την ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 17-11 και 27-21 των Δραμινών και πέρασαν από μια δύσκολη έδρα φτάνοντας τις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Με γκολ του Μιχαηλίδη στο 15:40, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-5, με τον Λιόλιο να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (8-11), σκοράροντας στο 21:00. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, στο 25ο λεπτό, ο Θρύλος έκανε το 14-11, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το 15-11 (26:30), με τον Μιχαηλίδη να «χτυπάει» ξανά, για το +5 (11-16, 27:00). Στο 28ο λεπτό, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +6 (11-17), με ωραίο τέρμα του Λιόλιου, με την ομάδα της Δράμας να αντιδράει και να μειώνει σε 17-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 37:50, ο Σλαβούλιτσα «βρήκε» δίχτυα, για το 21-17, η Δράμα μείωσε σε 21-19, με τον Καραμπουρνιώτη να σκοράρει (44:53), από τη θέση του πίβοτ, για το 24-21 των «ερυθρόλευκων». Στο 47:20, ο Νιόκας έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (21-26) στον Ολυμπιακό, στην κόντρα, με τον Μιχαηλίδη να δηλώνει ξανά «παρών», για το 27-21, στο 48:00. Η Δράμα μείωσε σε 29-27, ο Σλαβούλιτσα έκανε το 30-27 (59:17), με τον Θρύλο να επικρατεί, τελικά, με 31-29!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-5, 7-10, 11-13, 13-17 (ημχ), 16-19, 17-21, 21-24, 21-27, 24-28, 29-31
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραΐτης 6, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Τορνικίδης, Τόσκας 12, Καλαϊτζίδης, Ντακάρης, Παπαγεωργίου, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδοπόπουλος 6, Κρανιώτης, Σίνα 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής, Βέμπερ 5, Πασσιάς 1, Λιόλιος 2, Σλαβούλιτσα 6, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης 3, Μπάουερ.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/1-3/3

Γιώργος Καρασαββίδης (τεχνικός Ολυμπιακού): «Νικήσαμε σε μια δύσκολη έδρα. Είμαστε ευχαριστημένοι από την εμφάνιση των παιδιών. Καλύπτουν με πολύ καλό τρόπο τις απουσίες μας. Επικεντρωνόμαστε στον Ιωνικό τώρα. Πέρυσι, είχαμε χάσει βαθμούς σε αυτό το ματς και γι' αυτό πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι».

Σάκης Βαλαβάνης (τεχνικός Δράμας): "Σίγουρα μία πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας, ύστερα μάλιστα και απο απαιτητικό πρόγραμμα. Ωστόσο αν θέλεις να διεκδικείς βαθμούς απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους δεν πρέπει να κάνεις αβίαστα λάθη και να χάνεις τόσα πολλά εξάμετρα. Δεν μπήκαμε με την ίδια ενέργεια όπως στα άλλα ματς και ίσως φοβηθήκαμε πρισσότερο το ματς απ' όσο θα έπρεπε. Στο β' ημίχρονο βρήκαμε το ρυθμό μας και κάναμε καλό παιχνίδι".