Ξεκίνημα με το δεξί για τη Σεβίλλη, που στην πρεμιέρα, ξεπέρασε το εμπόδιο της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με 2-0.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, ανέβασε στροφές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο 44ο λεπτό, ο δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης, Ρεγκιλόν, βρήκε δίχτυα στο πρώτο του ματς πρωταθλήματος με τους «ροχιμπλάνκος», γράφοντας το 1-0.

Στο 57’ οι Καταλανοί ζήτησαν πέναλτι, για παράβαση για χέρι του Ντιέγκο Κάρλος, αλλά με τη χρήση VAR, ο διαιτητής Μουνουέρα, δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Λίγα λεπτά αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 64’, ο Νολίτο βρέθηκε στην περιοχή, αλλά έχασε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος», κάτι που έκανε ο ίδιος στο 86’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Λίγο νωρίτερα, στη Βιτόρια, η Αλαβές, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Λεβάντε, επικρατώντας με 1-0.

Το γκολ για τους γηπεδούχους, πέτυχε στο 54ο λεπτό ο Χοσέλου, μετά από ασίστ του Βιδάλ.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 16/8

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 1-0
(89’ Αντούριθ)

Σάββατο, 17/8

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3
(90’+2’ Λοσάδα - 12’ Μπενζεμά, 61’ Κρόος, 80’ Βάθκεθ)

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 1-1
(58’ Γκαμεϊρό - 90’+11’ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Μαγιόρκα-Έιμπαρ 2-1
(4’ Ροντρίγκεθ, 75’ αυτ. Ολιβέιρα - 57’ Ολιβέιρα)

Βιγιαρεάλ-Γρανάδα 4-4
(35’ πεν. Καθόρλα, 53’ Γκόμεθ, 65’ Μορένο, 73’ Τσουκγουέζε - 45’+6’ πεν. Βίκο, 62’ Ματσίς, 75’ Σολδάδο, 81’ Πουέρτας)

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!