Ιδανική πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Κύπρου έκανε η Νέα Σαλαμίνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου, που δεν έδωσε παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική, πέρασε σαν… σίφουνας από το Παραλίμνι, επικρατώντας με σκορ 5-3 της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με τον Τιάγκο (4’) και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 1-3. Στην επανάληψη, ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε και το σκορ έφτασε σε δυσθεώρητα ύψη, θυμίζοντας αγώνα πόλο. Οι γηπεδούχοι, που επέστρεψαν στη μεγάλη κατηγορία, ασφαλώς και ήλπιζαν σε καλύτερο ξεκίνημα, απογοητεύοντας τον κόσμο, που βρέθηκε στις εξέδρες.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και ο Ερμής Αραδίππου, που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Αλκής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση. Για τους γηπεδούχους, που δεν έχουν σκοράρει ακόμη, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.