Τρίτη σερί ήττα για τον ΠΑΟΚ στο Eurocup. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλήρωσε την κακή του εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και χάλασε τις καλές εντυπώσεις από το υπόλοιπο διάστημα, χάνοντας με 90-68 από την Άβτοντορ στο Σαράτοφ για τον πέμπτο όμιλο.

Ο Νίκολα Μάρκοβιτς ξεχώρισε από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με 22 πόντους. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 3-1, ήταν ο ασταμάτητος Τράβις Πίτερσον με 23 πόντους (5/7 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ.

Πλέον τα ματς με Λιέτουβος Ρίτας (εντός), Ζόλνοκι (εκτός) και Ζενίτ (εντός), που ακολουθούν, είναι καθοριστικά για το μέλλον του ΠΑΟΚ στο Eurocup.

Ο ΠΑΟΚ ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο. Το γρήγορο 4-0 δεν τον πτόησε και με τα μακρινά σουτ του Βασιλειάδη προηγήθηκε (8-9, 14-15). Τέσσερα σερί τρίποντα, δύο από Λιάπη, ένα από Τσόχλα κι ένα από Ντούβνιακ, κι ένα καλάθι του Κακαρούδη έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (26-31) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά ένα ξέσπασμα του Πίτερσον βοήθησε τους γηπεδούχους να κλείσουν το ημίχρονο στην πρωτοπορία, 41-38.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου άφησαν το καλό τους πρόσωπο στα αποδυτήρια. Η Άβτοντορ με τους Αμερικανούς της να κάνουν θραύση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με 13-0 (54-38), ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει λύσεις σε άμυνα, ριμπάουντ κι επίθεση, με συνέπεια η διαφορά να εκτοξευτεί στους 21, 72-51. Η καταστροφική τρίτη περίοδος (31-15) έθεσε τους φιλοξενούμενους εκτός διεκδίκησης νίκης, αφού οι οκτώ αναπάντητοι πόντοι των Θεσσαλονικέων και η μείωση της διαφοράς (75-61) θορύβησαν όσο χρειαζόταν τους γηπεδούχους για να «καθαρίσουν» το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 72-53, 90-68.

Άβτοντορ (Γκρίνμπεργκ): Λουκάσοφ 12, Άρμστεντ 13, Τσάπελ 10, Ρουσέτσκι, Μπρουκς 16, Ζαμπέλιν 6, Πίτερσον 23 (8 ριμπ.), Νεστέροφ 8, Μακίεφ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Λιάπης 6, Βασιλειάδης 8, Κακαρούδης 7, Τσόχλας 3, Δέδας 6, Μαργαρίτης 5, Ντούβνιακ 5, Μάρκοβιτς 22, Χάτσερ 2.

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.