Με το σκορ στο 1-1 στο «Signal Iduna Park» απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, ο προπονητής της Ντόρτμουντ, Τόμας Τούχελ κάνει στο 58ο λεπτό την πρώτη κίνηση, προκειμένου να τονώσει την επιθετική γραμμή της ομάδας του. Έξω ο Μάριο Γκέτσε, μέσα ο Αντρέ Σίρλε. Η Μπορούσια δέχθηκε πρώτη το δεύτερο γκολ, αλλά εκ του αποτελέσματος, η κίνηση αποδείχθηκε «χρυσή». Τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο 25χρονος Γερμανός μεσοεπιθετικός ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ένα γκολ που δικαιούνταν οι Βεστφαλοί, με βάση την συνολική εμφάνισή τους.

Ο Αντρέ Σίρλε δεν είναι σταρ, ούτε γεννήθηκε για να «φορτώνει» με γκολ τα αντίπαλα δίχτυα. Στο Champions League δεν είναι «μόνιμος», αφού με την χθεσινή έφτασε τις 33 συμμετοχές, ενώ το τέρμα που σημείωσε ήταν μόλις το έκτο. Παρ’ όλα αυτά, ήταν ιστορικό, καθώς έγινε ο πρώτος Γερμανός ποδοσφαιριστής που σκοράρει στην συγκεκριμένη διοργάνωση με τέταρτη διαφορετική ομάδα.

Στην πρώτη του χρονιά στο Champions League με τη φανέλα της Λεβερκούζεν (2011-12) κατέγραψε 8 συμμετοχές και ένα γκολ με αντίπαλο τη Βαλένθια. Αγωνιζόμενος στην Τσέλσι (σεζόν 2013-14 και 2014-15), μέτρησε άλλες 14 συμμετοχές και δύο γκολ κόντρα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, ενώ άλλα δύο γκολ πέτυχε απέναντι στις Ντιναμό Κιέβου και Γάνδη με τη φανέλα της Βόλφσμπουργκ, με την οποία είχε 10 συμμετοχές (2015-16). Και ήρθε το χθεσινό (27/9) τέρμα στην πρώτη του συμμετοχή με τη Ντόρτμουντ, για να γράψει ιστορία!

Το ιστορικό γκολ του Σίρλε

Επιμέλεια: Τάσος Νικολόπουλος

Τζορτζ Μπάλντοκ: Ο βασικός μπακ της Εθνικής που έχει φάει με το κουτάλι τα αγγλικά γήπεδα στα πράσινα!

Ο «βιονικός» Έσε έχει 82 ματς σε 17 μήνες, 6.717 αγωνιστικά λεπτά και αποδεικνύεται καταλυτικός για τον Ολυμπιακό!

Η αποκάλυψη του Ιωάννη: Ο Παπαπέτρου βρήκε τον εαυτό του και ανεβάζει επίπεδο τον Παναθηναϊκό!

Πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού με 30+ γκολ έπειτα από πολλά χρόνια ο Ελ Κααμπί - Ο προηγούμενος ήταν ο…

Με Σλούκα αρχηγό και Ναν «καυτό», ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι στο παιχνίδι της!

Η αρχηγική επιστροφή του «Παπ» και το «παρών» του Μιλουτίνοφ: Τα σημεία από το Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα

«Η καλύτερη ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός η Άστον Βίλα - Αυτά είναι τα… όπλα της»

Μεντιλίμπαρ-Έμερι: Αλληλοσεβασμός και… παρελθόν στη βασκική μονομαχία μεταξύ Ολυμπιακού και Άστον Βίλα!

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα και ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του…

Το ματς-έπος, ο ΠΑΟΚ που αρνείται να πεθάνει και η ΑΕΚ που δεν... μαθαίνει: Τα σημεία από την ντερμπάρα της Τούμπας!