Το κερασάκι στην τούρτα μιας πετυχημένης σεζόν -αφού εξασφαλίστηκε ο στόχος της παραμονής- έβαλε ο Εργοτέλης.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς άγχος για αμφότερους τους αντιπάλους, οι Κρητικοί επικράτησαν με το εντυπωσιακό 3-0 στα Τρίκαλα.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή (και ένα δοκάρι με τον Ζγκούρη) η ομάδα του Τάκη Γκώνια πήρε τον έλεγχο. Και μέσα σε πέντε λεπτά καθάρισε ουσιαστικά το ματς.

Αφού προηγήθηκε λοιπόν με πλασέ του Έφορντ στο 52’, τρία λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα έμειναν και με παίκτη λιγότερο εξαιτίας αποβολής του Τσιάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πριν καν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ακολούθησε το δεύτερο γκολ με εκτέλεση φάουλ του Ιατρούδη στο 57’ και το επιβλητικό διπλό του Εργοτέλη (τέταρτο στη φετινή Football League) σφράγισε στο 76’ ο Σταματάκος.