Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα ταξιδέψει ο Άγιαξ στην Αθήνα για την αναμέτρηση με την ΑΕΚ για το Champions League.

Με μια… επαγγελματική εμφάνιση ο «Αίαντας» πέρασε με 3-0 από την έδρα της ουραγού Μπρέντα και μείωσε στους πέντε βαθμούς την διαφορά από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, που δυσκολεύτηκαν όμως αρκετά στο πρώτο μέρος να βρουν ανοικτούς διαδρόμους προς τα αντίπαλα «καρέ». Τελικά ο Άγιαξ, ακριβώς με την συμπλήρωση 40 λεπτών παιχνιδιού, θα ανοίξει το σκορ με αρκετή δόση τύχης, καθώς ο Μασάρτ στη προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ βρήκε ακόμη δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ζακάρια Λαπιάντ με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ στο 55’ έκανε το 2-0, για να έρθει ο Γιάν Χούντελαρ στις καθυστερήσεις και με κοντινή προβολή να γράψει και εκείνος το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Με την νίκη αυτή ο Άγιαξ έφτασε τους 31 βαθμούς και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, ενώ από την άλλη πλευρά η Μπρέντα έμεινε στους οκτώ πόντους και στον «πάτο» του βαθμολογικού πίκανα της Eredivise.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Ντε Χάαγκ απέδρασε με τεράστιο διπλό από την έδρα της Τσβόλε, καθώς επικράτησε με 3-2. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν δύο φορές, με τους Λαμ (7’) και Λίμανς (18’), εντούτοις ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές με γκολ του Ελ Καγιάτι (17’, 24’). Μάλιστα στο δεύτερο μέρος κατάφεραν και έκαναν την ολική ανατροπή, όταν στο 83’ ο Κάιπερς έκανε το 3-2, «σοκάροντας» τους γηπεδούχους.