Η Εθνική πόλο γυναικών «έπνιξε» 22-11 το Ισραήλ στο πρώτο ματς για τις θέσεις 5-8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου των ΗΠΑ και θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της διοργάνωσης κόντρα σε μια εκ των Ισπανίας ή Νέας Ζηλανδίας τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Η Εθνική απέκτησε από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα. Προηγήθηκε 2-0, το Ισραήλ ισοφάρισε 2-2, αλλά ως εκεί για την ομάδα του Δημήτρη Μαυρωτά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με σερί 6-0 έφτασε στο 8-2 και το 9-4 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έφτασε στο 12-4 και το 16-8. Στα 6’31’’ πριν τη λήξη, φτάσαμε στο 18-8 για το τελικό νταμπλ σκορ.

Κορυφαία σκόρερ αναδείχθηκε η Ειρήνη Νίνου με τέσσερα γκολ, ενώ σκόραραν οι 11 από τις 13 διεθνείς που χρησιμοποιήθηκαν.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-2, 7-4, 6-3

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Νίνου 4, Τριχά 1, Φουντωτού 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου

ΙΣΡΑΗΛ (Δημήτρης Μαυρωτάς): Πέρες, Γιαακόμπι 2, Φάρκασι 2, Μπογκατσένκο 1, Κορντονσκάγια 1, Φουτοριάν, Στρούγκο 2, Μαρκόφσκι, Ναμαχστάνσκι 1, Σασοβέρ 1, Λεβί 1, Γκαζίτ, Κατς