Δύο ποδοσφαιριστές που δεν είχαν σκοράρει μέχρι τώρα με τις ομάδες τους βρήκαν δίχτυα την εβδομάδα που μας πέρασε, από τους Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού.

Ο Χρήστος Δώνης πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Φένλο, αναπληρώνοντας το διάλλειμα στα γκολ που έκανε ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Γιακουμάκης, για την ολλανδική ομάδα.

Σκόρερ χρίστηκε και ο Αλέξανδρος Κατράνης, ανοίγοντας το σκορ για την Χατάισπορ στη νίκη επί της Ερζούρουμσπορ.

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (15-21/2):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Έβερτον.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ροδερχαμ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Ακόμη ένα 90λεπτο, στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Γρανάδα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Παραμένει τραυματίας.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Τορίνο.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Ήταν στον πάγκο σε όλο τον αγώνα κόντρα στη Μπολόνια (1-1).
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι, Serie B): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Πίζα.
Τάσος Αυλωνίτης (Άσκολι, Serie B): Ήταν στον πάγκο στην ήττα από τη Σαλερνιτάνα (0-1).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Στουτγκάρδη.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (85 λεπτά) στη νίκη επί της Κολωνίας.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Αγωνίστηκε ξανά ως βασικός, στη ήττα με 2-1 από την Πάντερμπορν.
Bασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ, Bundesliga 2): Παραμένει τραυματίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Στον πάγκο κόντρα στην Φαρένσε.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα της Φένλο (1-4) από την Άλκμααρ.
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Αγωνίστηκε ως βασικός (60 λεπτά) και σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Φένλο στην εντός έδρας ήττα (1-4) από την Άλκμααρ.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Ήταν στον πάγκο κόντρα στην Άλκμααρ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-6) από την Ουτρέχτη.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Χεράκλες.
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Ήταν τιμωρημένος και δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Φένλο.
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 88' στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντε Χάαγκ.
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Ήταν στον πάγκο κόντρα στη Ντε Χάαγκ, ωστόσο την Κυριακή (21/2) πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε φιλικό απέναντι στη Μάαστριχτ, πετυχαίνοντας δύο γκολ και δίνοντας μία ασίστ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Πέρασε ως αλλαγή στο 56' της εντός έδρας ήττας (0-1) από την Γκεζτεπέ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Bασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπασακσεχίρ (0-1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Γαλατασαράι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα στο 65'.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Στον πάγκο απέναντι στη Γαλατασαράι.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σίβασπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Ρίζεσπορ
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Σκόραρε το πρώτο του γκολ με την Χατάισπορ στη νίκη (3-1) επί της Ερζούρουμσπορ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 88' στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή κι αυτός στο 88' στην εντός έδρας νίκη (με 1-0) επί της Δόξας Κατωκοπιάς.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη (1-0) επί του ΑΠΟΕΛ.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (0-1) από την Ομόνοια.
Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στον Ερμή.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Λίνγκμπι.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): H Koπεγχάγη αγωνίζεται σήμερα (22/2) κόντρα στη Λίνγκμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στην ήττα (4-2) από την Σάλτσμπουργκ. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (με 1-0) από τη Ζανκτ Πέλτεν.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Αγωνίστηκε ως βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα (0-3) από μτην Γκόριτσα.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής
Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Μπήκε ως αλλαγή στο 79' στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Σταντάρ Λιέγης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αγωνίζεται απόψε (22/2) κόντρα στην Βιτορούλ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Βίσλα.
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 46' στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέχια.
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέχια.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Στον πάγκο στο ματς με την Ζαλαεγκέρσεγκι (ήττα 3-0).

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη (3-4) επί της Σαντβίκεν.

Τζορτζ Μπάλντοκ: Ο βασικός μπακ της Εθνικής που έχει φάει με το κουτάλι τα αγγλικά γήπεδα στα πράσινα!

Ο «βιονικός» Έσε έχει 82 ματς σε 17 μήνες, 6.717 αγωνιστικά λεπτά και αποδεικνύεται καταλυτικός για τον Ολυμπιακό!

Η αποκάλυψη του Ιωάννη: Ο Παπαπέτρου βρήκε τον εαυτό του και ανεβάζει επίπεδο τον Παναθηναϊκό!

Πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού με 30+ γκολ έπειτα από πολλά χρόνια ο Ελ Κααμπί - Ο προηγούμενος ήταν ο…

Με Σλούκα αρχηγό και Ναν «καυτό», ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι στο παιχνίδι της!

Η αρχηγική επιστροφή του «Παπ» και το «παρών» του Μιλουτίνοφ: Τα σημεία από το Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα

«Η καλύτερη ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός η Άστον Βίλα - Αυτά είναι τα… όπλα της»

Μεντιλίμπαρ-Έμερι: Αλληλοσεβασμός και… παρελθόν στη βασκική μονομαχία μεταξύ Ολυμπιακού και Άστον Βίλα!

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα και ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του…

Το ματς-έπος, ο ΠΑΟΚ που αρνείται να πεθάνει και η ΑΕΚ που δεν... μαθαίνει: Τα σημεία από την ντερμπάρα της Τούμπας!