Ιδιαίτερα αισθητή έκαναν την παρουσία τους οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε συλλόγους του εξωτερικού κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας, με αρκετούς από αυτούς να χρίζονται σκόρερ.

Ο Δημήτρης Σιόβας πέτυχε το 2ο φετινό του γκολ στη La Liga με τη φανέλα της Ουέσκα, ισοφαρίζοντας προσωρινά τη Θέλτα, αν και η ομάδα του ηττήθηκε τελικά (4-3).

Το 8ο τέρμα του στην Eredevisie πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης, χαρίζοντας πολύτιμο βαθμό στη Βίλεμ απέναντι στην Τβέντε (1-1).

Σκόρερ χρίστηκαν στην Super Lig Τουρκίας και οι Τάσος Μπακασέτας (έφτασε ήδη τα 4 γκολ με την Τράμπζονσπορ) και Γιώργος Τζαβέλλας (έδωσε βαθμό στην Αλάνιασπορ κόντρα στην Γκεζτεπέ, 1-1).

Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές στο εξωτερικό στη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας (1-7/3):

ΑΓΓΛΙΑ
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Στον πάγκο κόντρα στη Φούλαμ.
Δημήτρης Γιαννούλης (Νόριτς, Championship): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη (3-0) επί της Λούτον.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Σκόραρε στο 14' του ματς με τη Θέλτα (εντός έδρας ήττα με 4-3). Αυτό ήταν το 2ο φετινό γκολ του.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Ήταν ο μοιραίος κόντρα στη Σασουόλο μεσοβδόμαδα και απέναντι στη Μπολόνια (7/3) έμεινε στον πάγκο (νίκη 3-1).
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στη Σαμπντόρια. Είδε κίτρινη κάρτα στο 69'.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-0) από την Ουντινέζε.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Tαχτσίδης (Λέτσε, Serie B): Στον πάγκο κόντρα στη Ρετζιάνα (νίκη 4-0).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Παραμένει τραυματίας.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Πέρασε ως αλλαγή στο 71' του αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης (1-1).
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (68 λεπτά) στην ισοπαλία (1-1) με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.
Στέφανος Καπίνο (Σαντχάουζεν, Bundesliga 2): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Μπράουνσβάιγκ (ήττα 1-0).

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Αζαξιό για τους 32 του Κυπέλλου Γαλλίας (νίκη 3-1 και πρόκριση στους 16).
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα γωνίζεται σήμερα (8/3).
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα αγωνίζεται σήμερα (8/3).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Ήταν τραυματίας και δεν βρέθηκε στην αποστολή της Φένλο για πρώτη φορά φέτος απέναντι στη Φέγενορντ (ήττα 6-0).
Xρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (80 λεπτά) κόντρα στη Φέγενορντ.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Εκτός αποστολής.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Σκόραρε το γκολ της ομάδας του απέναντι στην Τβέντε (1-1) και της χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Ουτρέχτη (ήττα 2-1).
Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στη Φίτεσε (ήττα 2-1).
Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Στον πάγκο κόντρα στην Αϊντχόφεν (ήττα 3-1).
Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Πρώτη επίσημη συμμετοχή με την ομάδα του κόντρα στην Αϊντχόφεν, μπήκε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Αγωνίζεται σήμερα απέναντι στην Κόνιασπορ.
Τάσος Μπακασέτας (Τράμπζονσπορ): Σκόραρε για 4η φορά σε 7 εμφανίσεις απέναντι στην Κασίμπασα (νίκη 2-1).
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Σκόραρε στην ισοπαλία (1-1) με την Γκεζτέπε, κάνοντας το 1-1 και δίνοντας βαθμό στην ομάδα του.
Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) με την Γκεζτέπε.
Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη επί της Χατάγιασπορ (3-1).
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) κόντρα στην Καραγκιουμρουκ (νίκη 1-0).
Αλέξανδρος Κατράνης (Χατάισπορ): Μπήκε ως αλλαγή στο 63' κόντρα στην Καϊσέρισπορ (ήττα 3-1).

ΚΥΠΡΟΣ
Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Μπήκε ως αλλαγή στο 82' στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Στον πάγκο στην ισοπαλία (0-0) με την Ομόνοια.
Φώτης Παπουλής (Ομόνοια): Μπήκε ως αλλαγή στο 80' στην ισοπαλία (0-0) με την Ανόρθωση.
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.
Βίκτωρ Κλωναρίδης (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (59 λεπτά) στην ισοπαλία με την Πάφο (1-1).

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Αγωνίζεται σήμερα (8/3) με την Αλ Γκαράφα.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Στον πάγκο απέναντι στη Νταντί Γιουνάιτεντ (0-0).

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα (2-1) από τη Μπρόντμπι.
Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός (88 λεπτά) απέναντι στην Αούστρια Βιέννης (0-0).
Θάνος Πέτσος (Τιρόλ Βάτενς): Βασικός (84 λεπτά) κόντρα στην Στουρμ Γκρατς (1-1).

ΚΡΟΑΤΙΑ
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Σλάβεν (0-0). Είδε κίτρινη κάρτα στο 82'.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Βαγιαννίδης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Αγωνίζεται απόψε (8/3) κόντρα στην Πιτέστι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Στον πάγκο απέναντι στην Λεχ Πόζναν (ήττα 1-0).
Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) απέναντι στην Βίσλα (0-0).
Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Μπήκε ως αλλαγή στο 68' απέναντι στην Βίσλα.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Εκτός αποστολής.

Ο «βιονικός» Έσε έχει 82 ματς σε 17 μήνες, 6.717 αγωνιστικά λεπτά και αποδεικνύεται καταλυτικός για τον Ολυμπιακό!

Η αποκάλυψη του Ιωάννη: Ο Παπαπέτρου βρήκε τον εαυτό του και ανεβάζει επίπεδο τον Παναθηναϊκό!

Πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού με 30+ γκολ έπειτα από πολλά χρόνια ο Ελ Κααμπί - Ο προηγούμενος ήταν ο…

Με Σλούκα αρχηγό και Ναν «καυτό», ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι στο παιχνίδι της!

Η αρχηγική επιστροφή του «Παπ» και το «παρών» του Μιλουτίνοφ: Τα σημεία από το Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα

«Η καλύτερη ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός η Άστον Βίλα - Αυτά είναι τα… όπλα της»

Μεντιλίμπαρ-Έμερι: Αλληλοσεβασμός και… παρελθόν στη βασκική μονομαχία μεταξύ Ολυμπιακού και Άστον Βίλα!

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα και ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του…

Το ματς-έπος, ο ΠΑΟΚ που αρνείται να πεθάνει και η ΑΕΚ που δεν... μαθαίνει: Τα σημεία από την ντερμπάρα της Τούμπας!

ΑΕΚ σε beast mode για τον... γύρο του θριάμβου στην Τούμπα!