Ούνικς από άλλον… πλανήτη!

Μπορεί η Λοκομοτίβ να έπαιζε στην έδρα της, έχοντας νικήσει στο πρώτο ματς με εννιά πόντους (87-78), όμως η ομάδα του Καζάν πήγε «ψυχωμένη» στο Κουμπάν, με αποτέλεσμα να τη συντρίψει με και να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup, όπου θα περιμένει μία εκ των Γκραν Κανάρια ή Πινάρ Καρσίγιακα!

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Τζέιμς Ουάιτ με 29 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Ντ’ Ορ Φίσερ να είχε 17 πόντους και τον Κώστα Καϊμακόγλου να προσθέτει 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα και 4 ασίστ, σε 35:50’’ λεπτά συμμετοχής.

Από την ομάδα του Κουμπάν, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση, ξεχώρισε ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 16 πόντους, με τον Αντρέι Ζούμπκοφ να είχε 12.

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τη Λοκομοτίβ να κλείνει προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (17-14), αλλά την Ούνικς να κάνει την αντεπίθεσή της στο δεύτερο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-33.

Στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά (41-42), με την ομάδα του Καζάν να κάνει ένα «ξέσπασμα» στον εναπομείναντα χρόνο και να πηγαίνει στο τέλος στο +10 (44-54)! Μάλιστα, οι παίκτες του Πασούτιν δεν σταμάτησαν ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και με «μπροστάρη» τον Τζέιμς Ουάιτ έφτασαν ακόμα και στο +18 (48-66), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Έτσι κύλησε το ματς μέχρι τη λήξη του, με την Ούνικς να παίρνει τη νίκη –και παράλληλα- την πρόκριση με το τελικό 79-58.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-34, 44-54, 58-79

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαζάρεβιτς): Ντιλέινι 16 (2), Γκρικόριεφ 3 (1), Χέντριξ 6 (10ρ.), Κολιούσκιν, Βορόνοφ 2, Ζούμπκοφ 12 (3), Ζουκανένκο 3, Σιμόν 10.

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Ουάιτ 29 (2), Μπίκοφ 6, Λικχοντέι 5, Πάνιν, Γκουμπάνοφ 2, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 11 (1), Αντίποφ, Αντίποφ, Φρεϊμάνις, Φίσερ 17, Τζέρελς 9 (1) .