Επιστροφή στις νίκες για την Σεβίλλη. Μπορεί η Λεγανές να ζόρισε αρκετά την ομάδα του Μπερίτσο στο «Πιθχουάν», όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο τρίποντο (2-1).

Η ομάδα της Ανδαλουσίας άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μπεν Γεντέρ. Η Λεγανές κατάφερε να ισορροπήσει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σιμανόφσκι. Το ματς κρίθηκε στο 54’. Έπειτα από όμορφη ατομική προσπάθεια, ο Πάμπλο Σαράμπια έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ και νίκησε τον Κουέγιαρ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως τους έλειψε η κλασική ευκαιρία, ενώ η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να πετύχει άλλο γκολ και να καθαρίσει νωρίτερα τη νίκη.

Για 90λεπτά αγωνίστηκε με τους φιλοξενούμενους ο Δημήτρης Σιόβας, ο οποίος μάλιστα έχασε ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 63ο λεπτό, όταν έπειτα από στημένη φάση έστειλε την μπάλα άουτ με δύσκολη κεφαλιά.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο, 28/10

Αλαβές-Βαλένθια 1-2
(49' Αλέξις - 34' Τζάτζα, 66' πεν. Ροντρίγκο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 1-1
(61’ Κορέα - 81’ Μπάκα)

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 0-2
(36’ Μέσι, 90’+2’ Παουλίνιο)

Σεβίλλη-Λεγανές 2-1
(20' Μπεν Γεντέρ, 54΄ Σαράμπια - 48' Σιμανόφσκι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας (21:45)

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντεμπουτάρει για τη φετινή σεζόν ο Κουρτουά κόντρα στην Κάντιθ!

Κίμιχ και Όλμο οι μεγαλύτεροι μεταγραφικοί στόχοι της Μπαρτσελόνα ενόψει καλοκαιριού

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!