Εμφάνιση από τα παλιά για τον Ερυθρό Αστέρα, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να λυγίζει την Μακάμπι, καθώς επικράτησε 69-68 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Μπέντιλ έφτασε έως και το +8 (18-10) στο 4’. Από εκεί και έπειτα, παρά το γεγονός πως η Μακάμπι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-18.

Στην πολύ φτωχή, από άποψη σκοραρίσματος δεύτερη περίοδο, οι Ισραηλινοί μείωσαν στο -5, με τους Μπόλντγουιν και Χίλιαρντ να βγαίνουν μπροστά, ενώ η εξαιρετική άμυνα και από τις δύο πλευρές δεν επέτρεψε πολλούς πόντους, με το ημίχρονο να τελειώνει με 36-29 υπέρ των Σέρβων.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα Οντέτ Κάτας έδειξε να βρίσκει τον εαυτό της και με τον Σόρκιν σε εξαιρετική κατάσταση όχι απλώς μείωσε στο σκορ σε 38-37, αλλά πέρασε και μπροστά (39-38) με καλάθι του Μπράουν. Στη συνέχεια, η ομάδα του Βελιγραδίου, και με τους Νέντοβιτς και Μίτροβιτς να βγαίνουν μπροστά, έφτασε στο 50-44 στο 29', με το τρίτο δεκάλεπτο να την βρίσκει μπροστά στο σκορ με 50-47.

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική. Η Μακάμπι μείωσε στο -2 στο 25' (62-60), ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο 68-60 με ηγέτη τον Μάρτιν, με τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν και πάλι, αρχικά φτάνοντας στο 69-66 και εν συνεχεία στο 69-68, έχοντας και την τελευταία επίθεση. Εκεί, δεν κατάφερε να πάρει το ματς, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει μία μεγάλη νίκη, φτάνοντας στο 4-6. Με αυτόν τον τρόπο ξεκόλλησε από τον... πάτο της βαθμολογίας, προσπέρασε πέντε ομάδες και ανέβηκε στην 13η θέση της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί πως η ομάδα του Βελιγραδίου έκανε το 3/3 στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο, ενώ η Μακάμπι ψάχνει ακόμη την πρώτη εκτός έδρας νίκη, ούσα στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68