Την περασμένη αγωνιστική πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος και λίγες μέρες μετά… καρδιοχτύπησε για να επικρατήσει της Εξέλσιορ.

Με την άνεση του πρωταθλητή η Άντερλεχτ επικράτησε 3-2, με τον Λοκάντια να «καθαρίζει» τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.

Το αυτογκόλ του ντε Γιονγκ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο 51’, ενώ ο Γουινάλντουμ στο 68’ έφερε το ματς στ ίσα. Η αποβολή του Ισιμάτ Μιρίν στο 72’ άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι, με τον Στανς να δίνει ξανά τα ηνία στους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ντιπέι όμως στο 75’ και ο Λοκάντια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν τη νίκη γοήτρου στους πρωταθλητές και κράτησαν την Εξέλσιορ τρεις βαθμούς πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.