Χωρίς ήττα στα μέχρι τώρα παιχνίδια τους συνεχίζουν Φέγενορντ και Χέρενφεν, οι οποίες πήραν τους τρεις βαθμούς στην τέταρτη αγωνιστική της Eredivisie.

Η Φέγενορντ πάτησε γκάζι στο φινάλε και νίκησε την Έμεν με σκορ 4-0 στο Ντε Κάιπ. Η ομάδα του Αρν Σλοτ είχε καθολική υπεροχή από την αρχή του ματς, ωστόσο έπρεπε να φτάσει στο 60' για να ανοίξει το σκορ με τον Τίμπερ.

Στο 85' ο Χιμένεζ διπλασίασε τα τέρματα και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος «σέρβιρε» στον Ράσμουσεν για το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σιμάνσκι στις καθυστερήσεις.

Καρδιοχτύπησε στο φινάλε, αλλά έβαλε ένα ακόμα τρίποντο στο... σακούλι η Χέρενφεν, η οποία επικράτησε 2-1 της Φορτούνα Σιτάρντ, του Δημήτρη Σιόβα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22' με γκολ του φαν Χόιντονκ, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτες μετά τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον που φτάνει τα 10 γκολ σε 17 παιχνίδια με τη φανέλα της ομάδας. Στο 44' έκαναν το 2-0 στο 44' με τον φαν Εβάικ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1- με ωραίο σουτ του Γιλμάζ στο 84', αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι παραπάνω.