Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Γεωργία νίκησε στην παράταση 82-76 την Ισπανία και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Αμφότερες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στην επόμενη φάση, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 4-2 και την πρωτοπόρο του 7ου ομίλου «φούρια ρόχα» να υποχωρεί στο 4-1.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σερμαντίνι με 18 πόντους, με τον Αντρονικασβίλι να είχε 17π. και τον ΜακΦάντεν 16π. Νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Σενγκέλια με 12π. και 10 ριμπάουντ.

Από το σύνολο του Σκαριόλο, ξεχώρισε ο Λόπεθ-Αροστέγι με 14 πόντους, ενώ μέτρια εμφάνιση από τον Κίνο Κολόμ, με τον γκαρντ της ΑΕΚ να είχε 0/7 σουτ και 0/1 βολή, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ, σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Το καλάθι του Αντρονικασβίλι (ο οποίος το 2019 είχε ανακοινωθεί από τον Ιωνικό) πήγε τους γηπεδούχους στο +3 (67-64), ωστόσο ύστερα από σερί επιθετικά ριμπάουντ, η «φούρια ρόχα» ισοφάρισε με τρίποντο του Μπριθουέλα, στα 18,5’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Σενγκέλια αστόχησε και έτσι το 67-67 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Αντρονικασβίλι να στέλνει τους Γεωργιανούς στο +4 (77-73) και τον Πάρα να μειώνει στον πόντο (77-76), στο 44’. Όμως, στη συνέχεια ο ΜακΦάντεν με ένα μεγάλο τρίποντο και 2/2 βολές «κλείδωσε» το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-31, 44-47, 67-67 κ.δ., 82-76 παρ.