Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μέτρα ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο 27χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και με αυτό ολοκληρώθηκε η εξαιρετική ελληνική παρουσία στη Βουδαπέστη.

Το χάλκινο μετάλλιο, δε, ήταν το 23ο συνολικά μετάλλιο της Ελλάδας στην κορυφαία αυτή διοργάνωση (έχει κατακτήσει 4 χρυσά, 4 αργυρά και 15 χάλκινα) και το τρίτο στη Βουδαπέστη μετά το χρυσό της Άννας Ντουντουνάκη στα 100 πεταλούδα και το χάλκινο του Απόστολου Χρήστου στα 100 ύπτιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήγε στον τελικό της Βουδαπέστης με την καλύτερη επίδοση στα ημιτελικά και ήταν το φαβορί για το χρυσό, αλλά ο Φινλανδός Αρι Πέκκα Λουικόνεν έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 21.61. Ο Πράουντ με 21.69 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με τον Γκολομέεβ να κατακτά το χάλκινο, κάνοντας λίγο πιο αργή κούρσα σε σχέση με τον ημιτελικό (21.73).