Ένα 20λεπτο άντεξε στην έδρα της Γκραν Κανάρια ο Προμηθέας, που ηττήθηκε 81-62 από την τοπική ομάδα και υποχώρησε στο 2-8.

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική ήττα στο EuroCup για την ομάδα του Ζούρου, η οποία πέτυχε μόλις 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Πάλεψαν οι Χαντ (15 πόντοι) και Ρέι (17 πόντοι) από τους Αχαιούς.

Από την άλλη, για τους «νησιώτες», που ανέβηκαν στο 8-2, ξεχώρισαν οι Ένις (18 πόντοι), Κ. Ντιόπ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Μπρουσίνο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (7-8 στο 5’), με την Γκραν Κανάρια να τρέχει σερί 5-0 και να ξεφεύγει κάπως (12-8). Ο Προμηθέας ήταν πολύ νευρικός και άστοχος, με συνέπεια να κλείσει την περίοδο με μόλις 12 πόντους ενεργητικό (14-12).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο και απέκτησαν «αέρα» 5 πόντων (22-17 στο 13’). Η απάντηση των Αχαιών ήρθε με επιμέρους σκορ 12-2, που οδήγησε στην ανατροπή του σκηνικού (24-29 στο 15’). Με τον Ρέι να εκτελεί, η ομάδα του Ζούρου έφτασε μέχρι και το +6 (29-35), ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο έχοντας μικρό προβάδισμα (36-38).

Η 3η περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με την Γκραν Κανάρια να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η ομάδα του Φίσακ έτρεξε σερί 7-0 κι έφερε το παιχνίδι στο δικό της μομέντουμ (43-38). Οι «νησιώτες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 11-0, εκτοξεύτηκαν στο +12 (54-42 στο 28’), την ώρα που οι παίκτες του Προμηθέα τα είχαν… χαμένα. Με τρίποντο του Ένις, η Γκραν Κανάρια έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 15 πόντων (60-45).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φορτσάτοι στην 4η περίοδο και επιχείρησαν να επιστρέψουν στο ματς, αφού πέτυχαν σερί 7-0 και ψαλίδισαν τη διαφορά (60-52 στο 32’). Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση και τον τρόπο να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο. Μπρουσίνο και Ένις έφεραν εκ νέου τους γηπεδούχους στο +15 (71-56 στο 36’) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21 (79-58), ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62.