Μακριά από τη νίκη για ένα ακόμη παιχνίδι έμεινε η Σεβίλλη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας παραχώρησε 1-1 στη Βαγιαδολίδ, στην αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Primera Division, φτάνοντας τις τέσσερις σερί ισοπαλίες και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες για την τέταρτη θέση, που οδηγεί στο Champions League.

Η ίδια έφτασε τους 54 βαθμούς και την ακολουθούν Χετάφε με 49, Βιγιαρεάλ με 48, Σοσιεδάδ με 47 και Βαλένθια με 46, οι οποίες έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν άλλο ένα βήμα για την παραμονή, καθώς έχουν πλέον 35 και απέχουν 9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Σεβίλλη είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 20’ με τον Οκάμπος, αλλά το σουτ του Αργεντινού σταμάτησε στο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Βαγιαδολίδ πήρε προβάδισμα με τον Κίκο. Η ομάδα της Ανδαλουσίας πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (55’), η Σεβίλλη πέτυχε γκολ με τον Μουνίρ, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Όσο περνούσε η ώρα, η πίεση των γηπεδούχων αυξανόταν, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να αμύνονται σωστά. Η λύτρωση για τους Σεβιγιάνους ήρθε στο 83’ με πέναλτι του Οκάμπος. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 89’ με τον Αλκαράθ, που νικήθηκε από τον Βάτσλικ, ο οποίος κράτησε το 1-1 και στο 96’ σε σουτ του Ουνάλ.