Με καρδιά πρωταθλήτριας η Αϊντχόφεν «τούμπαρε» την Γκράαφτσαπ με 2-1 και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση του τίτλου, μετά και την 30ή αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Στη μάχη που δίνουν για την παραμονή, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αφοπλίσουν για ένα ημίχρονο την Αϊντχόφεν και προηγήθηκαν στο 26’ με τον Μπέρκζοργκ και είχαν, μαλιστα, μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του φαν Μπόμελ, όμως, ανέβασε κατακόρυφα στροφές και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την κρατάει στην κορυφή ισόβαθμη με τον Άγιαξ. Στο 65’ ο Μπεργκβάιν ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ δυνατό γκολ του Ντε Γιονγκ -που ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ σκοραρίσματος σε μια σεζόν με 26- διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρείται ο Άγιαξ, υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων από την Αϊντχόφεν (+4 έναντι +1), τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Eredivisie.