• Κατανοητή η πίκρα κι η απογοήτευση κι η στενοχώρια του Σα Πίντο και του Ατρόμητου.

• Παρά την τεράστια προσπάθεια τους και στα τρία παιχνίδια μέσα σε ένα μήνα, και δεν απέκλεισαν τον Ολυμπιακό από το Κύπελλο, παρά το 0-0 στο Καραϊσκάκη αλλά και το υπέρ τους 1-0 στο Περιστέρι (με ένα γκολ οφσάϊντ ένα μέτρο) με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, αλλά κι έχασαν χθες στο πρωτάθλημα.

• Από εκεί και πέρα, όμως, ας δούμε την πραγματικότητα. Όχι αυτή που θέλουμε να ονομάζουμε πραγματικότητα.

• Είπε ο Σα Πίντο στη συνέντευξη Τύπου ότι είχε οκτώ οφσάϊντ εις βάρος του ο Ατρόμητος και τα τέσσερα δεν ήταν! Ποια τέσσερα; Τα δύο γίνονται τέσσερα;

• Πράγματι υπήρξαν δύο περιπτώσεις, μία ανά ημίχρονο, με τον Λημνιό και τον Λε Ταλέκ, που δεν υπήρχε οφσάϊντ. Η πρώτη ήταν σε μία επίθεση από τα πλάγια στο 37’ κι η δεύτερη ήταν στο 89’ και εντελώς οριακή. Πιο οριακή δεν γίνεται (φωτό). Και στο 89’ με το παιχνίδι τελειωμένο...

• Τι άλλο εννοεί ως οφσάϊντ ο προπονητής του Ατρόμητου;

• Την παρακάτω φάση (φωτό), στο β΄ ημίχρονο, όπου ο Ατρόμητος κάνει γκολ, που ξεκινάει από ένα στρέμμα οφσάϊντ! Εντάξει, τι σχόλιο να κάνεις εδώ..

• Και αυτή τη φάση, στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου, όπου όντως εδώ θα υπήρχε μεγάλη ευκαιρία με τον Τόνσο για το 1-1, με τη διαφορά ότι η υπόδειξη ήταν απολύτως ορθή, όπως φαίνεται από το ριπλέϊ της Νόβα (φωτό). Ολόκληρο το σώμα του Ντα Κόστα είναι πίσω από την γραμμή, ενώ ο Τόνσο πατάει καθαρά την γραμμή.

Με τους περισσότερους παίκτες (να κυκλώσω τον παίκτη που πατάει γραμμή και τον Ντα Κόστα με έναν άλλο παίκτη του Ατρόμητου)

• Συγνώμη κιόλας, αλλά δεν θα τρελαθούμε με τα οφσάϊντ. Δεν θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

• Όσο δε για το παραμύθι στη φάση του 1-0 του Ολυμπιακού με το κόρνερ που και καλά δεν υπήρχε, πράγματι η σωστή απόφαση του διαιτητή έπρεπε να ήταν άλλη: φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού στην ίδια θέση από την οποία στο Κύπελλο στο Περιστέρι ο Ρομάο με κεφαλιά από εκτέλεση του Φορτουνη είχε κάνει το 1-1 και πέρασε ο Ολυμπιακός. Ε, τώρα από τη σέντρα του Φορτούνη μετά το κόρνερ έκανε ο Ντα Κόστα με κεφαλιά το 1-0…

• Δύο στατικές φάσεις, μία πρόκριση κι ένα τρίποντο, γειά σας! Έτσι είναι το ποδόσφαιρο.