Κάτι τέτοιες μέρες, λείπει πιο πολύ… Ο Κόμπι Μπράιαντ, σαν σήμερα πριν από 15 χρόνια, ολοκλήρωνε μια τετράδα αγώνων στο ΝΒΑ με 50+ πόντους και 54% ευστοχίας.

Από τις 16 ως τις 23 Μαρτίου του 2007 ο θρύλος των Λέικερς οδήγησε την ομάδα του σε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες κάνοντας «όργια».

Η αρχή έγινε στις 16 Μαρτίου και τη νίκη επί των Μπλέιζερς στην παράταση με 116-111. Οι Λέικερς προέρχονταν από επτά σερί ήττες και ο Κόμπι ήταν αποφασισμένος να σταματήσει την κατρακύλα. Πέτυχε 65 πόντους, 24 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο και άλλους 9 στην παράταση, με 15/27 δίποντα και 8/12 τρίποντα, καθώς επίσης 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Δύο βράδια μετά, στις 18 Μαρτίου, οι Λέικερς είχαν αντίπαλους τους Τίμπεργουλβς και επικράτησαν 109-102. Ο Κόμπι αυτή τη φορά… έμεινε στους 50 πόντους, με 13/26 δίποντα και 4/9 τρίποντα, δίπλα σε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Μετά από τέσσερις μέρες ξεκούρασης, οι Λέικερς νίκησαν 121-119 τους Γκρίζλις με τον ηγέτη τους να συνεχίζει τα… δικά του: 60 πόντοι με 17/18 βολές, 17/30 δίποντα και 3/7 τρίποντα, καθώς και 5 ριμπάουντ αλλά και 4 ασίστ. Τρία σερί ματς με 50+ πόντους είχαν μέχρι τότε μόνον οι Γουίλτ Τσάμπερλεϊν, Έλτζιν Μπέιλορ και Μάικλ Τζόρνταν. Στον ίδιο αγώνα ο Πάου Γκασόλ είχε 35 πόντους και 15 ριμπάουντ, λίγους μήνες πριν σμίξουν στο Λος Άντζελες.

Η τετράδα αγώνων με «όργια» ολοκληρώθηκε σαν σήμερα, 23 Μαρτίου, το 2007. Οι Λέικερς νικούσαν με 111-105 τους Χόρνετς με τον Κόμπι να «γράφει» 50 πόντους με 16/16 βολές, 14/24 δίποντα και 2/5 τρίποντα, όπως και 7 ριμπάουντ. Μόλις είχε γίνει ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία, μετά τον Γουίλτ Τσάμπερλεϊν, με τέσσερα σερί ματς με 50+ πόντους.

Η μυθική αυτή διαδρομή ολοκληρώθηκε στις 25 Μαρτίου. Οι Λέικερς κέρδισαν μεν πέμπτο σερί ματς, 115-113 τους Γουόριορς, αλλά ο Κόμπι… περιορίστηκε στους 43 πόντους (15/33 σουτ). «Δεν ήμουν σε καλή μέρα», έλεγε μεταξύ σοβαρού κι αστείου ο ίδιος.

Παρά τα… ηρωικά του ηγέτη τους, οι Λέικερς έκλεισαν την κανονική περίοδο με 42-40, στην έβδομη θέση της Δύσης, και αποκλείστηκαν με 4-1 στον πρώτο γύρο των playoffs. Ο Κόμπι πάλευε ουσιαστικά μόνος του κερδίζοντας για δεύτερη σερί σεζόν το βραβείο του πρώτου σκόρερ με 31,6 πόντους ανά αγώνα στην κανονική περίοδο και 32,8 στα playoffs.